- Trawy powszechnie uważa się za rośliny lata i jesieni, a te gatunki, które zostawiają charakterystyczne owocostany nawet zimy. Są tymczasem takie gatunki jak seslerie, kostrzewy i perłówki, które zaliczamy do typowych wiosennych dekoracji. Warto wypróbować również uprawy zimozielonych, całorocznych turzyc.
- Idealnym towarzystwem na rabaty z trawami np. miskantami, rozplenicami czy prosem rózgowatym, wydają się kwitnące wiosną kwiaty cebulowe, np. krokusy, narcyzy, hiacynty, czy tulipany. Mają one podobne wygania odnośnie jakości i odczynu gleby, a rozwijają się w czasie, gdy trawy w związku z normalną marcową pielęgnacją trzeba wycinać, by naturalnie odrosły. Podczas jesiennego sadzenia cebul do takiej współrzędnej uprawy wybierajmy odmiany odporne, które raz posadzone, kwitną wiele sezonów i nie trzeba ich wykopywać.
- Znana wszystkim pachnąca trawa żubrówka jest zaliczana do gatunków kwitnących przed rozwojem liści i najintensywniej pachnie po ususzeniu. W ogrodach nasłonecznionych poleca się uprawę żubrówki (turówki) wonnej (Hierochloë odorata), która rozrasta się podziemnymi rozłogami. W cienistych miejscach znacznie lepiej czuje się turówka leśna (Hierochloë australis). Trawy do suszenia ścina się wtedy, gdy wiosną wytworzą 2-3 nowe źdźbła.
- Ziemie do traw polecamy również do uprawy wszystkich gatunków i odmian kosmatek. Te bardzo wytrzymałe, zimozielone, leśne byliny kwitną wczesną wiosną i trawy tylko przypominają. Są blisko spokrewnione z sitami. W przeciwieństwie do kuzynów bujnie rosną na wszystkich glebach, nie tylko podmokłych.